Kredyty dla firm – to musisz wiedzieć

Osoby prowadzące firmę doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest posiadanie odpowiednich środków finansowych, które zapewnią płynność przedsiębiorstwa i jednocześnie pozwolą na nowe inwestycje. Naturalnie nie zawsze posiadamy odpowiednia ilość gotówki, może to być uwarunkowane chociażby tym, że nasi kontrahenci nie spłacają w terminie swoich zobowiązań. W każdym razie warto na pewno zapoznać się bliżej z ofertą kredytów dla firm – może się okazać, że jeden z nich będzie idealnie odpowiadała naszym planom finansowym na najbliższy czas.

Praktycznie każdy bank oferuje przedsiębiorcom szeroką paletę produktów kredytowych. Jednym z ciekawszych produktów tego typu są specjalne linie kredytowe, tego typu ofertę ma chociażby ING Bank Śląski. Z tego rodzaju kredytu skorzystać może każdy przedsiębiorca, który posiada konto firmowe od minimum pół roku – w przypadku innego banku. Innym wyjściem jest założenie konta firmowego w ING, zaraz po tym możemy wnioskować o przyznanie linii kredytowej. Dzięki tego rodzaju szczególnemu kredytowi łatwiej jest utrzymać płynność finansowa przedsiębiorstwa i przetrwać ewentualne trudności. Kredyt tego typu oznacza limit kredytowy na koncie od 2 500 zł do nawet 500 000 zł – wysokość limitu zależy, jak łatwo się domyślić, od dochodów, jakie osiąga nasza firma.

Naturalnie możliwe są również standardowe pożyczki i kredyty dla przedsiębiorców. W zależności od zasobów firmy i od oferty konkretnego banku pożyczyć można różne kwoty. Zwykle poza tym, że firma musi wykazać się odpowiednia zdolnością kredytową konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej od określonego czasu. Przeważnie chodzi o minimum 1 rok, jednak wiele banków udziela kredytów także przedsiębiorcom obecnym na rynku od sześciu miesięcy. Warto zaznaczyć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zainteresowane są kredytem dla firm udzielanym przez bank, powinny przedstawić zaświadczenie o tym, iż nie zalegają z opłatami względem Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niektóre banki starają się iść na rękę firmom pożyczających od nich pieniądze i np. należną ratę kredytu pobierają automatycznie z konta firmowego przedsiębiorcy. Wbrew pozorom sytuacja ta jest dość komfortowa, bowiem nie tryba pamiętać każdorazowo o konieczności spłaty zadłużenia. Warto dodać, że w niektórych przypadkach o pożyczkę dla firm nie trzeba nawet starać się w jakiś bardzo formalny sposób. Np. w mBanku właściciele rachunków firmowych mogą o kredyt dla firm złożyć wniosek przez sprawnie działający system online. O decyzji kredytowej zostaną poinformowani telefonicznie.

Oczywiście poza typowymi pożyczkami i kredytami dla form można ubiegać się także o kredyt hipoteczny. Czym różni się kredyt hipoteczny dla firm od tego dla osób prywatnych? Przede wszystkim jego celem. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają kredyt zabezpieczony nieruchomością, mogą środki z niego pochodzące potraktować jako sposób na finansowanie aktualnych potrzeb firmy. Co istotne można kredyt taki wykorzystać także na sfinansowanie inwestycji firmy. Kredyt hipoteczny dla firm jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy większych nakładów finansowych – bank zwykle bierze pod uwagę wartość zastawianej nieruchomości. To od niej zależy, jaką kwotę otrzymamy w ramach kredytu. Jako ciekawostkę można dodać, że niektóre banki skłonne są pożyczyć przedsiębiorca nawet do kilku milionów zł.