Sprawdź swoje punkty karne w Profilu Zaufanym

Sprawdź swoje punkty karne w Profilu Zaufanym

Od 24. kwietnia kierowcy, którzy chcą sprawdzić stan posiadanych punktów karnych, mogą to uczynić przez Profil Zaufany i to całkowicie bezpłatnie. Założenie profilu nie jest trudne, można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej wybranych placówek bankowych, między innymi PKO BP.

Jeżeli posiadamy konto w banku PKO BP, profil zaufany można założyć po przejściu do panelu bankowości elektronicznej, dokładnie do zakładki e-Urząd. Wybieramy opcję „Załóż Profil Zaufany”, następnie operację potwierdzamy poprzez wpisanie kodu autoryzacyjnego. Po założeniu profilu otrzymamy potwierdzenie drogą e-mailową, na adres, który podaliśmy wcześniej w formularzu. Do swojego profilu można zalogować się poprzez stronę obywatel.gov.pl.

Zalety posiadania Profilu Zaufanego

Posiadacze Profilu Zaufanego mogą załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, między innymi:
– składanie i sprawdzanie dokumentów rozliczeniowych w urzędzie skarbowym i ZUS
– wnioskowanie o zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej
– zgłoszenie do Urzędu Pracy w serwisie praca.gov.pl
– uzyskanie zaświadczenia o niekaralności z KRK
– zawiadomienie o sprzedaży zarejestrowanego samochodu (w serwisie ePUAP)
– zgłoszenie kradzieży, zagubienia lub zniszczenia dowodu osobistego w serwisie ePUAP (w serwisie obywatel.gov.pl można również sprawdzić, czy dokument został unieważniony)
– przesłanie wniosku o wydanie EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) – dokumentu, który uprawnia do korzystania z opieki medycznej na terenie krajóœ członkowskich EU oraz EFTA
– uzyskać pełny lub skrócony odpis aktu urodzenia, zawarcia związku małżeńskiego lub zgonu w serwisie ePUAP

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

W celu sprawdzenia punktów karnych należy wejść na stronę obywatel.gov.pl, następnie przechodzimy do zakładki „Kierowcy i pojazdy” i wybieramy zakładkę „Sprawdź punkty karne”. W zasadzie to wszystko, co musimy zrobić, jeśli do tej pory nie popełniliśmy żadnego wykroczenia lub nie odebrano nam prawa jazdy, nie znajdziemy swoich danych w rejestrze.