Dostęp do internetu umożliwia szybkie porównanie dostępnych na rynku ofert kredytowych. Starając się o kredyt zależy nam w końcu na tym, by zapłacić za niego jak najmniej, a dzięki takim zestawieniom oszczędzamy czas, nie biegamy po bankach i nie szukamy korzystniejszej oferty. Czy jednak można takim wyliczeniom wierzyć?
Analiza dostępnych produktów, porównanie kosztów, rat miesięcznych pomaga w wyborze konkretnej oferty i wtedy składamy najczęściej wniosek kredytowy w tym banku, który według nas ma najlepszą propozycję. Najczęściej stawiamy na tą najtańszą. Przeważnie takie rozważania towarzyszą nam w przypadku zaciągania zobowiązań długoterminowych na wysokie kwoty – zwykle dotyczą kredytu hipotecznego (sprawdź kalkulator kredytu hipotecznego na informacjakredytowa.com). Oczywiście bez podstawowej wiedzy trudno będzie podjąć decyzję. Z pomocą mogą przyjść wówczas eksperci.
W ogromie bankowych ofert łatwo się zagubić. Wówczas kalkulatory kredytowe na sprawdzonych serwisach mogą okazać się pomocne. Te dobrze wyliczą kwotę kosztów kredytu, z rozbiciem na raty miesięczne, poziom RRSO. Nie każdy kalkulator jednak jest wiarygodny. Wiele z tych dostępnych w sieci nie uwzględnia bowiem kosztów dodatkowych (prowizja, ubezpieczenie itp.) a jest to bardzo ważne. Nie każdy produkt, jaki dzięki kalkulatorom wybierzemy będzie dla nas dostępny. Banki indywidualnie podchodzą do wnioskujących, sprawdzają zdolność i historię kredytową. Stąd kalkulator warto traktować jako narzędzie pomocnicze, służące jedynie porównaniu ofert na rynku. Niemniej na dobrych stronach po dokonaniu kalkulacji możliwe jest wysłanie wstępnego wniosku, umożliwiającego dalsze działania z analitykiem banku. Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów departament oceny ryzyka podejmie decyzje o przyznaniu, bądź odmowie kredytu o jaki się ubiegamy. Nie trzeba rezygnować nawet po negatywnej decyzji – każdy bank ma ustalane cele i do analizy kredytobiorcy bierze różne parametry. Fakt odmowy w jednym nie przesądza, że i w kolejnym odejdziemy bez kredytu. Przed wnioskowaniem warto dokładnie obliczyć swoją zdolność kredytową, przygotować dokumenty i przygotować się do rozmowy, w której przekonamy bank, że warto nam zaufać i udzielić kredytu na żądaną przez nas kwotę.