Coraz częściej przeglądając oferty sprzedaży nowych i używanych samochodów trafiamy na oferty leasingu. Leasing może dotyczyć również nieruchomości, maszyn lub urządzeń oraz sprzętu komputerowego i biurowego.
Leasing jest pewną formą najmu, dzierżawy określonej rzeczy: sprzętu, maszyn, samochodu. Zawierany jest w formie umowy cywilnoprawnej pozwalającej osobie korzystającej z leasingu na użytkowanie określonego przedmiotu przez dany czas w zamian za wcześniej ustalone opłaty dokonywane w systemie ratalnym. Chcąc zawrzeć umowę leasingową należy zwrócić uwagę na koszt obsługi leasingu, wysokość miesięcznej raty, którą będziemy musieli płacić. Istotne są również opłaty leasingowe – czyli elementy leasingu takie jak: czynsz, opłata wstępna oraz wykup przedmiotu. Zanim przystąpimy do umowy dobrze jest oszacować ile będą wynosiły koszty wszystkich rat miesięcznych. Nie bez znaczenia są też finanse, które musimy zarezerwować na tzw. tarczę podatkową.
O tym czy decydujemy się na leasing powinniśmy decydować wiedząc jaki jest rzeczywisty koszt nabycia interesującego nas przedmiotu, dzięki umowie dzierżawy, najmu przez określony w umowie czas na ustalonych wcześniej warunkach. Trudno jest określić raz na zawsze czy umowy leasingowe są korzystne dla leasingobiorców. Niewątpliwie wszystko zależy od warunków i czasu umowy. Nie bez znaczenia jest jakość przedmiotu, którym jesteśmy zainteresowani oraz jego wiek. Trudno zawierać umowę leasingową na 10 lat, jeżeli chcemy kupić 9-letni samochód. Może się okazać, że zanim dobrniemy do końca umowy to nasz czterokołowy ulubieniec rozsypie się na polskich drogach i zostaniemy bez samochodu, ale z niezapomnianym zobowiązaniem dalszego płacenia za użytkowanie go. Podobnie może być z używanymi komputerami lub sprzętem biurowym tłumaczy Jacek Grudniewski z portalu Leasingmarket.pl.
Tak jak w każdej sytuacji kupna-sprzedaży nieocenione okazuje się być to czy znamy osobę sprzedającą nam sprzęt, samochód i czy jest ona wobec nas uczciwa. Jeżeli ktoś będzie nas chciał okłamać, w kwestii wartości przedmiotu z którego chcemy korzystać, to zrobi to i może nas to naprawdę dużo kosztować. Możemy się próbować chronić przed taką sytuacją zabierając ze sobą do oceny np. samochodu, który chcemy nabyć drogą leasingu tzw. rzeczoznawcę – znajomego mechanika, który obejrzy samochód i powie nam czy jest warty naszego zainteresowania i wkładu finansowego.